..Happy Halloween..

31. října 2009 v 14:35 | *EMOgirlEMO* |  →My diary
Tak dneska je 31.října,což znamená Halloweenský večer.
Máte nějakou spešl Halloween párty? Chystáte se někam?? :)

Můj názor je takový,že v Americe ho slaví uplně na 100%,kdežto u nás se vyřeže maximálně dýně..na žádný večírek nejdu,pořád mi nění nejlépe a i kdyby bylo,žádný se v mé blízkosti nekoná..Vlastně se vůbec žádný nekoná. :/ :D


Historie aneb o čem to vlastně je:
Halloween je svátek, který se slaví 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a "koledují" o sladkosti.
Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj.
Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (Doslova: Předvečer / vigilie všech svatých / první nešpory), Halloween vychází původně z pohanského (keltského) svátku Samhain - pohanského nového roku (konce pohanského léta). Uživá se také název předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých.
SYMBOLY:
Tradičními znaky Halloweenu jsou dýně, speciálně vyřezané se svíčkou uvnitř (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.
Mnoho Halloweenských symbolů je založeno na tradičním pohanském vnímání jejich spojení s čarodějnictvím. Když byl Halloween jako slavnost přejat do křesťanské kultury, začaly tyto symboly být vnímány jako znaky zla, spojení se Satanem.

Masky
V dávných dobách Egypťané často používali masky jako zpodobnění jejich božstva. Egyptské umění obsahovalo komplikované masky které kryly celý obličej a Egypťané věřili, že ztělesňují božstvo v lidské podobě. Masky byly známé v germánštině jako 'Grim' který byl také znám jako běžná část jmen bohů. Ve středověku křesťanské kostely zakázaly nošení masek a nakázaly vyhnout se praktikám s nimi, ale lidé pokračovali v nošení na pohanských slavnostech, které přijali křesťané jako je např. halloween a karneval.

Kočky Egypťané považovali kočku za posvátnou a jejich bohyně úrody považovala za matku boží všechny kočky. Ve středověku byla římská bohyně lovu Diana považována za královnu čarodějnic, kočky souvisely s čarodějnictvím a byly považovány za "mazlíčka" čarodějnic. Dnes se staly kočky jedním z populárních symbolů Halloweenu a černá kočka je často spojována s neštěstím a špatným znamením.

Sovy Sova zastupuje moudrou ženu z vesnice, známou jako léčitelku nebo bylinkářku jako například Athénu, Blodeuwedd, Lilith a Mari. Mari dokonce mohla vzít na sebe podobu sovy.
Dnes jsou sovy spojovány s čarodějnicemi na Halloween. Např. Harry Potter, čaroděj od Joanne Rowlingové, prezentuje sovu za domácího mazlíčka čarodějek a čarodějů a používá ji jako způsob komunikace.
http://www.aloneinthedarkentertainment.com/halloween%202009.jpg 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama