Halloween (Téma týdne)

29. října 2010 v 18:57 | *Emmgirl* |  → My minds
http://fc06.deviantart.net/fs39/i/2008/317/a/1/Halloween_Pumpkins_by_bartoszf.jpg
Zdroj obrázku: DA


Na začátek bych ráda podotkla předběžné informace o tomto, původně americkém svátku, který se slaví posledního října, jako taková jiná možnost a alternativa našich Dušiček, které se u nás pokládají za tradici a slaví se hned 2.listopadu, čili dva dny poté. Zejména starší generace dávají přednost této tradici a dodnes slaví Dušičky, které jsou oficiálně zapsané v českém kalendáři a Halloween berou spíše jako jakýsi ,nový trend', pocházející ze Spojených Států. Druhého listopadu se navštěvují hřbitovy, zapalují se svíčky a vzpomíná se na zesnulé, které chodíme uctívat a dokázat, že na ně za žádnou cenu nezapomínáme.
Na rozdíl od tohoto svátku jest Halloween den/večer, který se hodí spíše k jakési oslavě. Tento den byl původně keltským svátkem.. Víc, než tuto větu, si již z jeho historie nepamatuji a musela bych si své obzory rozšířit a znovu připomenou, ale to pro tento článek není potřeba, že. :-)
**
U nás se nejedná o zrovna dvakrát uznávaný svátek, jelikož nějakým nedomyslitelným důvodem většina Čechů nemá ráda Ameriku, tudíž neuznává ani americké svátky typu Halloweenu či Sv. Valentýna.
Mě osobně vždy lákala představa jakýchsi rodinných oslav, tudíž se nenechávám ošidit o každoroční vydlabávání dýně, které jsou u nás v posledních letech poněkud větších rozměrů. :)
Podle mne si to Američané umí náležitě užít a nejen tu pravou strašidelnou atmosféru naladit. Dodávají tomu ten správný, nepojmenovatelný nádech něčeho. Vždy se mi také zároveň líbil způsob, kterým se čtvrti rodinných domků zdobily a celou ulicí se nesla ta svým způsobem okouzlující atmosféra. Hlavně tráví při tomto večeru čas společně, a jak je známo, rodinné okamžiky miluji.
Zkrátka ať už se jedná o rodinu s dětmi, která pro své děti připravuje kostýmy, do kterých se převléknou a následně se vydávají zvonit na dveře ostatních domů, aby získali sladkosti. Nebo naopak o jakési Halloweenské večírky, které se staly oblibou mladých lidí a teenagerů, má to něco do sebe.. Na jeden večer se mohou všichni, co po tom touží, stát někým jiným, mnohdy řádně šíleným a strašidelným. O tom tento svátek je.. Strašidelné převleky, kostýmy a tuny líčidel k tomu zkrátka patří. Stejně tak, jako mnohá témata a nápady k převlekům, které se neustále opakují. Například Zombie, ti jsou snad nejčastější maskou..
**
Každý rok si říkám, proč si tento svátek nenašel více oblíbenců také u nás v republice, jelikož by to naše obyvatelstvo (alespoň jeho části) svým způsobem slepilo dohromady. Alespoň na jeden den či večer. Možná by to ocenila spíše generace těch mladších a menších, ale takový halloweenský večírek pro ty starší by také nebyl k zahození, co říkáte? ;)
Možná se Váš názor nebude shodovat s tím mým, ale každý má své názory, to nás dělá originály. :-))

Děkuji za přečtení a komentáře, pokud se je rozhodnete napsat..
*Emmgirl*
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Reni | Web | 29. října 2010 v 19:18 | Reagovat

Mám stejný názor na Halloween, nechápu, proč ho tolik lidí nemá rádo. Docela ráda bych ho uvítala i u nás :) Fakt, že všechny ty věci jsou kýč, ale tak...Vánoce, Velikonoce, blablabla, všechno je to kýčovitý. Prostě by muselo být fajn mít nějaký společný večer s rodinou, aspoň párkrát do roka a nesedět pořád u PC a psát statusy na FB.

2 k-xd-k | Web | 29. října 2010 v 19:20 | Reagovat

Já docela souhlasím, ta atmosféra by určitě byla fajn, jenže když to napíšeš, okamžitě se z tebe stává zastánkyně Halloweenu a většina lidí tě kritizuje... Mám o tom na blogu celý článek, jestli chceš, tak se na něj podívej. :)

3 *Emmgirl* | Web | 29. října 2010 v 19:40 | Reagovat

[1]: Přesně, teď je snad největším trendem vysedávat jen u Facebooku a hezké večery, které se udají jednou za rok, vynechávat.. Podle mě je to vážně škoda.

[2]: Mě osobně by nevadilo, kdyby mě někdo za tohle chtěl kritizovat. Ukázal by jen svou hloupost a nepochopení ostatních. :)
Já si za svými názory stojím a vždy napíšu to, co mám na jazyku. A to, že se mi nějaký svátek líbí hned neznamená, že jsem jeho absolutní zastánkyně. Ale dá se to tak svým způsobem říct. Nechápu, proč jsou lidé tak netolerantní a neuznávají Halloween a podobné svátky jen kvůli tomu, že pocházejí z Ameriky.. To mi přijde trochu dětinské, odsuzovat něco jen kvůli tomu, odkud to pochází. :))

Jinak oboum Vám slečny děkuji za komentář, jsem ráda, že jste si můj článek přečetly. :)

4 Frise | Web | 29. října 2010 v 20:26 | Reagovat

No, já skoro vůbec nic neslavím, ale nápad to dobrý je ;) Taky jsem si všimla, že spousta lidí Halloween odmítá, ale většina z nich tvrdí, že Halloween je u nás známej a jako doma :D Tak ti teda nevim... U nás se nikdy nic takovýho ani v okolí moc neslavilo.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama