Hřbitov (Téma týdne)

15. října 2010 v 20:38 | *Emmgirl* |  → My minds
Zdroj: DA

Nevím, co přesně si pod smyslem tohoto tématu týdne představují jiní, ale mne osobně zrovna dvakrát neoslovilo, jelikož mi taková témata připadají divná. Přeci jen, co můžeme jako zcela normální autoři napsat? Všichni víme, oč se jedná a co pro nás toto místo znamená, tak proč to rozpitvávat?.. Přesto jsem se odhodlala napsat také svůj příspěvek k tomuto tématu. Příjemné čtení mé úvahy, kterou jsem ještě nikdy neměla utvořenou v hlavě. Proto prosím berte v úvahu, že je to psáno z 'oleje' a nic není předem promyšleno.
****
Tento týden jest hlavním tématem hřbitov, co pro nás tedy vlastně toto místo znamená? Jak se cítíme při jeho navštívení? Z čeho obvykle máme ten podivný pocit a čeho se podvědomě tak bojíme?

Hřbitov jest od dávné doby místo s tucty památníků, náhrobků a pomníků, označujíc smrt stovky lidí. Někteří z něj mají naprostý strach, jiní ho navštěvují pravidelně z mnoha důvodů. Je to však zcela určitě hlavně místo, které navštěvují lidé, aby řekli svým milovaným, že nezapomněli. Promlouvají k nim a naivně a slepě věří, že je jejich blízcí slyší. Určitým způsobem to jest jejich úlevou, zároveň se však otevírají vrátka, za kterými se uchovávají bolestné, avšak svým způsobem šťastné vzpomínky..
Jakmile projdeme brankou dovnitř, pocítíme nával všelijakých, neidentifikovatelných pocitů, které nás uvnitř začínají tížit. Většinou to jest smutek, jelikož cílem naší cesty sem je navštívení našich milovaných, kteří již navždy opustili náš svět. Cítíme něco, co nás ubíjí a když zpozorujeme to magické a nepopsatelné něco, které jest všude kolem nás, nejraději bychom prchali pryč hned poté, co zapálíme svíčky a položíme květiny na hrob našich milých.

Toto pochmurné místo nemusí být však jen znakem smutku a strachu ze smrti, který mnohé při procházení uliček mezi náhrobky postihne. Pro mnohé znamená navštívení hřbitova hlavně určitý způsob popovídání si s těmi, koho jsme tak milovali. Existují však také případy, kdy se lidé chodí na hřbitov uklidnit, utřídit si myšlenky a pročistit si hlavu, asi tak, jako se chodíme běžně procházet do parku. To věčné ticho, které na tomto posvátném místě dozajista vždy je, je nějak uklidňuje. Obvykle si takoví lidé libují v tajemnu a mystice, jelikož jinak si nedokážeme důvod jejich podivuhodných, pro ně však zcela běžných, návštěv představit. Tím se dostáváme k tomu, jak rozdílné názory na toto místo jsou..
Ti, kteří se hřbitovů bojí, se jim snaží vyhýbat obloukem. Mají strach z něčeho, co by mělo zůstat raději jen jako 'chvilková možnost navštívit své milované'.. Jako brána, která navštěvujícího člověka zavede do všemožných vzpomínek. Ačkoliv neví proč, již při pouhém vyslovení tohoto slova, označujíc svým způsobem velice zajímavé a mystické místo, jim přeběhne mráz po zádech. Představa, že jest pod půdou, po které návštěvníci chodí, mnoho mrtvých těl ho dovádí k šílenství.
Možná na tento strach mají vliv zejména americké horory, které ze hřbitovů dělají místo plné zombie a všelijakých podivných a nebezpečných bytostí. Fantazie se meze nekladou, to ano, (tím se zjevně určitě scénáristi řídí), ale přeci jen jsou nějaké vytyčené hranice, které by se neměly překročit.

Na čem se určitě dozajista shodneme, jest to, že je toto posvátné místo jedním z mnoha stále omílajících se témat. Skoro všichni jej navštěvujeme, zejména s cílem zavzpomínání si na staré, dobré časy, kdy jsme měli dotyčné u sebe.
Mnoho lidí má odlišné názory, na to nezapomínejme.. A to, že se na toto uctivé místo někdo chodí koncentrovat a přemýšlet neznamená, že ho budeme my ostatní, kterým to přijde poněkud divné, odsuzovat.
Hřbitov jest zkrátka uctivé místo, kde se dodržují také jakási nepsaná pravidla. Ticho a klid, které nám umožňují soustředění, kterým se lehčeji dostáváme do smutku. Většinou se návštěva neobejde bez pláče. Slzy tečou proudem a my se je mnohdy nesnažíme ani zastavit. Jsme šťastni za chvíli, která nám umožňuje ''navštívit'' ty, o které jsme přišli. I přesto, že nás to dozajista rozesmutní a otevře stále ještě nezahojené rány..
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 LiNuNa | Web | 16. října 2010 v 9:51 | Reagovat

Linkin park tu budou asi až příští rok, nebo možná až za dva roky v rámci evropského turné :):)

2 Tabitha ren Moore | Web | 17. října 2010 v 13:04 | Reagovat

proč to rozpitvávat :D Ale článek má kilometr,ale aspon je pěkně napsaný...

3 *Emmgirl* | 17. října 2010 v 15:47 | Reagovat

[2]: No jo, to jsem se pak rozepsala. :D To víš, vždyť mě znáš.. Když se rozepíšu, nejde mě zastavit. :D:D :))

Jinak děkuju, jsem ráda, že se líbí. x)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama