Má oblíbená kniha (Téma týdne)

29. listopadu 2010 v 19:36 | *Emmgirl* |  → My minds
http://fc04.deviantart.net/fs13/i/2007/062/7/f/book_by_AlphaONE666.jpg
Zdroj obrázku: DA

Tentokrát se jedná o přesně určité téma týdne, které stanovuje jasné hranice pojetí. Trochu nezvyklé, jelikož zde bývá více úhlů pohledu. Na dva týdny jsem se odmlčela, nějak jsem se k daným tématům neměla čím vyjádřit, tudíž by bylo hloupé spamovat, jako někteří, kteří píšou tyto bezduché články jen za honbou po návštěvnosti. To není můj případ, proto si témata, na která se vyjádřím, vybírám..
****

Nějak mě nenapadá, jak bych mohla začít, protože i přes přímo uvedené téma je více možností, jelikož knih existuje opravdu mnoho. V knihovnách či knihkupectvích nalezneme kvanta svazků o odlišných příbězích či kvanta svazků, jejichž děj se tak nějak ztotožňuje. Mnozí si hned myslí, že se autor až nezdravě moc inspiroval dílem jiného spisovatele, ale mnohdy je to vážně jen náhoda. Někdy tomu samozřejmě tak není a daný spisovatel cíleně předělal dílo někoho jiného. Vždyť mnoho autorů se zaměřovalo na adaptaci původního díla některého z jiných autorů. Existují knihy, řadící se do různých žánrů, díky čemuž máme vážně pestrý a rozmanitý výběr.
Kdybych se měla v pár větách vyjádřit, asi bych musela určit přesný titul, jenže takhle to alespoň u mě nefunguje. Nedokážu přesně určit knihu mně nejbližší, jelikož jich je mnoho. Samozřejmě člověka nadchne pokaždé jiný příběh jinak, ale to neznamená, že ten předešlý se nám přestane líbit. Zkrátka určitou dobu nad čtením strávíme, takže nejde jen tak opustit určité postavy, pokud se nám kniha líbila. Kdyby se mne na tuto otázku ohledne nejoblíbenější knihy zeptal někdo v mém raném dětství, odpověď by byla jasná.. Když se zamyslím, na prvních dovolených u moře jsem na pláž nevyrazila bez knihy, jako tomu je samozřejmě doteď, ale výběr byl jaksi trochu odlišný od nynějšího vkusu. Mánie, která pohltila všechny mladší generace tehdejší doby, se nazývala Witch, pokud Vám to některým něco říká. Knihy a později i seriál na televizní stanici Jetix vyprávěly o pěti čarodějkách s odlišnými elementy, jejichž úděl je chránit svět.. Pořádaly se srazy, na kterých jsem ve svých max. devíti (??) letech nesměla chybět.
Tímto zamyšlením do minulosti jsem chtěla říci, že názory se mění s každým narůstajícím rokem. Například svou zálibu v tlustých a obsáhlých knihách o nějakých cca.300 stránkách, jsem objevila až díky sestřenčině příteli, který mi dal k mým desátým narozeninám první díl Narnie. Kultovní příběh, rozsáhlá edice.. Od té doby vyhledávám knihy o více stránkách, jelikož ty užší už mě nějak ani nebaví začínat číst. :-)

Teď s odstupem času mi jde zejména/hlavně o příběh či stanovený děj. O promyšlený příběh, který nebude psán pouze pro děti do 10 let, ale bude mít hlubší zamyšlení. Něco zpočátku námi skrytého, co se budeme pomalu ale jistě postupem času dozvídat. Čím je člověk starší, tím jsou jeho požadavky větší, to mi věřte. :-)

****
Tuto chabou a hloupou úvahu bych zřejmě zakončila tím, že nelze přesně určit jednu oblíbenou knihu. Favoritek máme určitě každý více. :) Každý má své měřítko a své požadavky, na které musí kniha úspěšně odpovídat. Každý máme rád jiné žánry, proto nemá cenu diskutovat o tom, jaký autor lépe píše či jaká kniha je lepší. Stejně si každý budeme stát za svém, no nemám pravdu? :))
Já například miluji happy endy, takže jejich přítomnost vyhledávám. Pokud si kupuji knihu, pro kterou si zkrátka již zcela a neústupně rozhodnuta nejdu, vždy se zaměřím i na její konec. To vše se dá pochopit díky přečtení pár posledních řádků. ;) Například nemám přesně vytyčené žánry. Vyhovuje mi směs romantiky, šťastných konců (!!), fantasy, dívčího světa.. Zkrátka vše, nemám vyhraněný vkus, co se knih týče. Tedy až na happy end, který je obvykle podmínkou (opět pokud jdu náhodně vybírat knihu a nemám přesný cíl, u kterého bych přivřela oči) a toho, že zrovna dvakrát nemusím horory, se ničemu nevyhýbám. :)

Emmgirl

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Nina_Jordany | Web | 29. listopadu 2010 v 19:43 | Reagovat

Pěkné =)

2 neznámá | Web | 29. listopadu 2010 v 22:35 | Reagovat

ale mně se to nezdá, ona je to realita..

3 Frise | Web | 30. listopadu 2010 v 12:27 | Reagovat

Já mám ráda taky různé žánry, hororům se taky nevyhýbám. O konec mi nejde, pokud někdo umí psát. Taky mi hodně záleží na smyslu toho díla. Nemám ráda, když to dílo ale končí zmatené, nejasné a podobně. Cítím se pak stejně divně, nedělá mi to dobře.

4 *Emmgirl* | 30. listopadu 2010 v 17:18 | Reagovat

[3]: Přesně tak já. Pokud končí nějak špatně, projeví se to na mé náladě. Takže proto se špatným koncům raději vyhýbám. :))

5 Dulcecita | 30. listopadu 2010 v 18:19 | Reagovat

Ach jo, Emm, ty tvoje happy-endy :)
Jen jsem ti chtěla dát vědět, že jsem tady... zase a... já nevím, asi mi chybíš. Je to zvláštní, že se mi stýská po někom, kdo si na mě možná už ani nepamatuje, ale... Panebože, neumím se vyjadřovat, snad pochopíš, o čem mluvím :D
Napsala jsem ti na skype, až tam budeš, přečti si moje neomluvitelné důvody, kvůli kterým jsem zmizela z internetového prostředí.

6 *Emmgirl* | 30. listopadu 2010 v 18:24 | Reagovat

[5]: Na tebe nejde zapomenout ;) Na tvém blogu jsem byla pořád, abych o nic nepřišla, kdyby jsi se náhodou vrátila :-) Ani nevíš, jak jsem ráda, že jsi zpátky. ;) Taky jsi mi chyběla! <3

7 yuuki. | Web | 5. prosince 2010 v 18:07 | Reagovat

pěkné:)!
já se na toto téma vyjádřila až dnes:D. omlouvám se, články sice čtu, ale nestíhám vůbec psát komentáře - moc školy=/.

8 *Emmgirl* | Web | 5. prosince 2010 v 18:20 | Reagovat

[7]: Jasné, chápu. :-)
Jinak děkuji, jsem ráda, že se líbí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama