Přeci jen je dnešní generace tak prudce “moderní“, že nedokáže sáhnout po knize? Aneb Facebook mánie pokračuje i nadále..

22. ledna 2011 v 0:00 | *Emmgirl* |  → My minds

Zdá se mi to, nebo stále více mladých lidí sahá na odreagování spíše než po hmatatelné knize například po jejich e-verzích, které se postupně začínají prodávat i na internetových knihkupectvích místo normálních, tištěných výtisků? Nevím proč, ale přijde mi to naprosto otřesné, kam ten svět spěje.. Nesmím opomenout také fakta, kdy redakce různých časopisů ruší své působení na stáncích trafik a raději uvažuje nad internetovou formou. Sice to vyjde rozhodně levněji, ale copak si můžete sbalit notebook do kabelky, aby jste se cestou jakýmkoliv dopravním prostředkem či za účelem obyčejného ukrácení času zabavili časopisem, který nemůžete vlastně ani normálně prolistovat? To je přeci naprosto směšné, stejně tak, jako další novodobé "vymoženosti".

Vážně. Zdá se to jen mě, nebo se mnou také souhlasíte v tom, že hmatatelná forma jest v obou případech nespočetněkrát lepší? Možná už začínám úrovní myšlení opouštět tu prudce moderní generaci, ale řekla bych, že mám spíše naprosto normální názory, které se v dnešní době bohužel objevují u mládeže čím dál tím méně. Ostatně přesně tak je to s hledáním mládeže, která v dnešní době ještě vůbec čte. Nadlidský úkol, zdá se najít někoho, koho čtení opravdu baví..

….

Dále se musím po delší době v dalším z několika málo článků pozastavit nad Facebookem a vlastně vším tím povykem kolem této sociální komunikační sítě, svazující dnešní závisláky a závislačky.
Dovolte mi tedy, abych vyjádřila svůj stále stejný pohled na tohle šílenství kolem, aniž by jste to vztahovali na sebe a mysleli si, že tím nějak tuto 'facebookovsou' většinu nařknu či pomlouvám z bůhvíčeho. To rozhodně ne, je to každého věc a já se do toho nemontuji, jen ukazuji svůj úhel pohledu, za kterým si stojím od začátku této webové stránky.
Samozřejmě je to čistě můj názor, který se nemusí shodovat s tím Vaším a už vůbec nemusí poukazovat postoj k tomuto danému tématu, který jest věc názoru, tudíž nemějte mi to za zlé a nebuďte vztahovační. Nemůžeme myslet totožně, že.. :-) ;-)

Když už jsem se rozhodla tento článek pojmout stylem ,dva v jednom', nějak bych měla navázat na již rozebranou část, týkajících se knih a toho, že stále méně mladých lidí sáhne po knížce,
pokud vůbec ještě vědí, co to vlastně je.

Dovoluji si tvrdit, že když každý sedí dennodenně nalepený u obrazovky monitoru svého počítače u vzhledu bílo-modré kombinace FB stránek, nezbude jim nějak čas na nic ostatního, natož aby četli, že.. Určitě mají lepší věci na práci. Například psát a hlídat bezmyšlenkovité a trapné statusy, aktualizujíc je každou minutu, ne-li několikrát za minutu, ve snaze vepsat všechny detaily..

To se pomalu dostávám téměř k jádru dnešního zamyšlení, jímž jsou jednoznačně zřejmě právě zmiňované statusy, svazujíc miliony/miliardy lidí z celého světa.
Zdá se to jen mě, nebo většina 'facebook maniaků' sedí jen za počítačem, žhavíc právě tuto komunikační síť? Samozřejmě nesmím zapomenout, že většina lidí sedí za počítačem až nezdravě moc času, respektive u počítače člověk prosedí skoro celý den, nemluvě o volném čase.. Internet je celkově žrout času, ale co teprve facebook - takový malý narušovač soukromí navíc zcela zdarma..
Copak soukromí, to uživateli facebooku zjevně nic neříká a zrovna dvakrát po něm neprahnou. Na rovinu si řekněme, co tato komunikační síť (kromě hledání lidí z okolí) nabízí. Nic moc, řekla bych. Pro uživatele jsou to však všechno velmi důležité (!!) věci: v první řadě přidávání statisíce fotek, které jsou sice na stejné brdo, ale majitelkám to zkrátka nedochází či vůbec nevadí; dále tu jsou ty zákeřné statusy, které si zaslouží věty samy o sobě..
Zkrátka vůbec nechápu natolik absolutní, zcela neomezenou výřečnost lidí, kteří se o své soukromí (někdy dost intimní soukromí) dobrovolně dělí s celým světem v minutových intervalech. Copak všechny snad zajímá, co kdo kde a kdy s kým dělal? Rozhodně tedy ne všechny, takže by se podobných výstupů mohli ušetřit, jelikož je to spíše trapné, než zajímavé, jak si zřejmě myslí. Neudělá to z nich celebrity internetu či přímo zajímavé hvězdy facebooku, spíše si člověk s protočením panenek řekne, co to je za osoby, s takovým laciným chováním a vystupováním..

Možná bych se rozohnila více, ale momentálně mě to nějak přešlo, řekla jsem snad vše, co jsem s nejednou kamarádkou probírala a celkem stručně, řekla bych.. Samozřejmě sice se jedná snad o nejdelší článek této rubriky (nehledě na povídky) , ale jsem si jistá, že by jsem se mohla vyjádřit ještě obsáhleji, tudíž to beru za úspěšné a celkem krátké sfouknutí.. x)

Vaše Emm
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 b. | Web | 22. ledna 2011 v 0:59 | Reagovat

Kočko máš úžasný design. (:

2 Moon Lustre | Web | 22. ledna 2011 v 10:46 | Reagovat

Knihy v počítači se mi zdají otřesné. Miluji vůni nových i starých knih. Miluji jak šustí papír... Jenže se obávám, že stále je lepší online kniha... než žádná kniha.
Kdyby mi náhodou vyšel můj plán, nebudu si moct zabalit tolik knih, kolik obvykle čtu. (většinou 2-5 knih za týden...takže si vypočti, kolik těch knih bude za 4 měsíce) Obávám se, že jednou budu muset taky sáhnout po online verzi. Ale hmotná kniha bude má modla.

3 Sirinel | Web | 22. ledna 2011 v 16:10 | Reagovat

No, e-knihy jsou pro mě dobrý v tom, když se mi nechce lézt do knihovny anebo kupovat knížku, kterou třeba máme přečíst do školy a já už ji potom potřebovat nebudu, čili bude na jedno použití. Prostě si knihu stáhnu, přečtu a hotovo. Jinak mám radši tištěné knihy. I o půlnoci si můžu po nějaké sáhnout a ve světle lampy (což je zdravější světlo, než to, čím nás ozařuje notebook anebo počítač, mimochodem) a číst si. Knihy voní. Akorát šustění stránek je mi většinou spíš na obtíž.
Facebook je sračka (pardon za sprosté slovo, ale já už facebook dlouho jinak neoslovila). Úplně miluju, když mi někdo řekne "když mě nemáš na fejsbůku v přátelích, tak neexistuješ, si debil, lama, chápeš tooo?!!"
Byla jsem na FB už 2x, jednou z donucení kamarádky, po měsíci jsem úplně smazala účet (jak dlouho jsem ten odkaz v té podpoře hledala!), podruhý jsem si chtěla stáhnout jednu e-knihu, která normálně nebyla k sehnání a byla k tomu potřeba registrace na FB, tak jsem se registrovala podruhé, stáhla několik dalších knih ještě a po několika dnech jsem zase sáhla po trvalém smazání účtu. A vůbec mi to nechybí.

4 Emm z mobilu | 22. ledna 2011 v 18:09 | Reagovat

[2]: Samozřejmě je výhoda v jejich skladování - respektive jen v uchovávání paměti počítače - a pro někoho, kdo hodně čte a odjíždí někam do ciziny je jejich existence výhoda a velmi praktická, ale já to myslela jen čistě co se týče normálního používání (čtení) doma. :-) Kdy jsou podle mě - blázna do knih - lepší hmotné, tištěné knihy, však mě chápeš. :))

Jinak co se toho Tvého plánu týče, jak to pokračuje? Večer nebo zítra se objevím na icq, tak si můžeme konečně popovídat, pokud budeš mít čas a chut'. ;-)

5 Emm z mobilu | 22. ledna 2011 v 18:30 | Reagovat

[3]: Právě se mi smazal dlouhý komentář, takže se vyjádřím později. Pěkně mě to štve! :/

6 silent-forces | Web | 22. ledna 2011 v 19:41 | Reagovat

Náhodou já hrozně ráda čtu..a nenávidím facebook..nejraději bych si ho smazala, ale neják se k tomu nemohu dokopat...:D

7 *Emmgirl* | 22. ledna 2011 v 21:08 | Reagovat

[6]: Však nějaké výjimky ještě existují, ale věř, že většina mladých nečte. Stačí se podívat kolem sebe, například já to vidím ve své třídě. Jediný člověk, který čte, baví ho to a miluje knihy jsem já. Ještě jedna kamarádka někdy něco přečte, ale ostatním kniha nic neříká.. Hrůza.

8 MiMi Madison H. | Web | 23. ledna 2011 v 13:57 | Reagovat

hehe...nj, FB je požírač času, a to nenormální, ale mě se podařilo se tam dva dny nezjevit, a to jest od pátku oběda a dneska jsem tam taky ještě nebyla....někdy jak ty říkáš protočím očema nad statusy jiných lidí, ale jenom když je to něco ve stylu poplašních zprav, či řetězů, které pokud narušíš, tak se ti něco ošklivého stane...kecy...jo, já taky někdy přidám prkotinu na fb do statusu, třeba jako je "palačinky..huraa" ale to jsem tam dala proto, že vím, že někteří mí přátelé je taky mají rádi, a já se těším, když mi na to dají "líbi se mi" :D:D:D jsem někdy jako malá, ale co, ..můžu si taky den ode dne vyhodit z kopytka na fb...nejčastěji tam ale stejně hrám hry...no, ale dost bylo o fb...
..hmn a knížky v jejích tlačené formě??...na to bych nedala dopustit, je to nepopsatelný pocit listovat v knize a přivonět si k jejím stránkám, které když je ta kniha zcela nová, vonějí tak manipulativně, až mě to nutí listovat si v ní znovu a znovu..a pořád dokola...miluji čtení knížek...ale řeknime si pravdu, kdybychom neměli třeba tyhle blogy, nezjistila bych, kolik lidí umí hezky psát...a kdyby své povídky měli vydávat knižně, stálo by je to moc peněz, ale takhle je to skvělé...mám prostě kamarády se stejnými zájmy jakou jsou ty mé...už jenom proto bych nedala dopustit taky na internet ;)
jo a když jsem už u toho, zlato, u mě na blog najdeš mail...napiš mi a já ti zadám novou adresu blogu, na který se stěhuji a chtěla bych, abychom zůstali affs i nadále :)

9 Illandris | Web | 23. ledna 2011 v 15:45 | Reagovat

Já se teda musím přiznat, že e-knihy čtu dost často. Je pravda, že samozřejmě skutečné knihy mám mnohem radši, protože si s nimi můžu zalézt kamkoli a nemusím pořád čučet do monitoru. Jenže bohužel normální knihy často nejsou k sehnání. Když jo, tak sáhnu radši po nich, ale to není vždycky. V knihovně je všechno rozpůjčený a na to, abych si je kupovala, nemám prachy. Pak taky, když kniha ještě v ČR nevyšla, není jiná možnost, než si stáhnout e-knihu. Stálo by majlant obědnat si knihu přímo z USA.
A FB, o něm se radši nebudu vyjadřovat, protože jsi to perfektně vystihla. Nikdy jsem ho neměla a zařekla jsem se, že nikdy mít nebudu. Viděla jsem dost profilů na to, aby mě to znechutilo, takže mě to vůbec neláká:D

10 *Emmgirl* | 23. ledna 2011 v 17:09 | Reagovat

[9]: Samozřejmě si e-booky někdy také přečtu, většinou právě pokud u nás není kniha k dostání, ale ve článku jsem to myslela tak, že se internet ve všech směrech tak rozmohl, že je možné, že to někdy v budoucnu dopadne tak, že vše (časopisy, knihy..) najdeme už jen na síti, nikoli v knihkupectví či trafice, což by podle měbylo nemyslitelné.
Takže aby nedošlo k nedorozumění, myslela jsem to jen čistě mezi normální knihou a její e-verzí za předpokladu, že jsou k sehnání bez problémů. Asi tak, jako po čem dnešní generace sáhne raději. :-) Já mám radši knihy, jelikož -jak jsi to přesně vystihla- ty si můžeme vzít kamkoliv. :))

Jinak jsem moc ráda, že se mnou někdo může souhlasit, co se FB týče. :)

11 Trista | Web | 23. ledna 2011 v 18:20 | Reagovat

[10]: no, ale teď mě napadlo, jak tak nad tím přemýšlím,jestli by se v budoucnu nepoužíval papír, tak by se ničilo méně stromů, páč právě stromy trpí tím, že lidi chtějí číst knížky a časopisy, že používáme papír a tužku ke psaní...abychom nedopadli jednou tak, že vyhubíme vše, i poslední zelený keř...a pak se budeme divit, když nebude mýt kdo dělat kyslík

12 nikusha | Web | 23. ledna 2011 v 18:34 | Reagovat

Jo, knížky ve své fyzické podobě jsou rozhodně lepší, ale nepohrdnu ani její e-verzí. Ono koupit si všechny knížky, které jsem za poslední půlrok přečetla, by mě vyšlo pěkně draho..
Jinak Facebook je ZLO, jak tvrdí spolužačka. Už už jsem plánovala, že ho smažu natrvalo, aby po mé smrti nic nezůstalo, jenže jsem ho musela znovu "aktivovat", protože např. když chci zkontaktovat celou třídu, napíšu jim to na zeď a hotovo. Prostě víc much jednou ranou.. Ale už se to snažím omezovat a nesedím u toho jako pecka :)

13 *Emmgirl* | 23. ledna 2011 v 18:46 | Reagovat

[11]: To je odvrácená strana, musím souhlasit. Ale jelikož má každá mince dvě strany, vesměs vše na světě má své pro i proti.
Na knihy bych však ale nikdy nezanevřela, jelikož když se porozhlédneš kolem sebe, planetě  mnohem více škodí několik dalších věcí a nejen ty, nýbrž i chování určitých lidí k přírodě, takže bych knihy a časopisy nezahrnovala mezi ty nejtěžší a nezávažnější problémy, jelikož jsou mnohem horší věci, které naše okolí a planetu ničí. :)
A jelikož jsou knihy užitečné, udělají alespoň svou práci, jelikož slovní zásoba chybí v dnešní době mnoha lidem a to se pak projeví nejen na úrovni psaného projevu.. Češtináři jsou pak k politování. :D

14 *Emmgirl* | 23. ledna 2011 v 18:53 | Reagovat

[12]: Samozřejmě také nezavrhuji e-verze, to rozhodně, ale pokud má člověk na výběr (třeba když vlastní daný výtisk) a raději sáhne po e-booku, nechápu jej. :)

Páni, jsem ráda, že se mnou další člověk souhlasí, co se FB týče. :-))
A když mluvíme o domlouvání se ve třídě, je profil/účet na facebooku nezbytný, jelikož všichni moji spolužáci tam tráví mládí. :D Takže když se tento rok rozutečeme každý na jinou školu, asi to bude jediná možnost na udržování kontaktů..

15 Trista | Web | 23. ledna 2011 v 19:56 | Reagovat

[13]: no to s tou slovní zásobou je taky pravda, ...já pokaždé říkám kámoškám, že na ty divné slova, které občas použiju, jsem přijela při čtení knížek...je jedno jaká knížka to byla...ale pořád si z toho něco odnesu
...je jasné, že ničení lesů není jediná špatná věc...kdyby lidi nebyli takové hyeny, a neházeli odpadky kudy jdou a všechno ostatní, žilo by se nám mnohem lépe

16 *Emmgirl* | 23. ledna 2011 v 20:45 | Reagovat

[15]: Přesně. Knížky člověku dávají hodně, proto se divím těm, kteří nečtou.. Nechápu je, jelikož Ti by to většinou potřebovali jako sůl. :D
A lidé by se měli nejprve zamyslet nad sebou a svým chováním k přírodě, jelikož to je podle mě nejvážnější ničení naší planety, jak už jsem říkala výše.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama